Augsnes veselība un ilgtspējīga apsaimniekošana
20.02.2024.
Augsnes veselība un ilgtspējīga apsaimniekošana
20.02.2024.
Līdz šim publiski ir izskanējuši dažādi Eiropas Zaļā kursa mērķi, tomēr mazāka uzmanība ir pievērsta augsnei, kas ir viens no svarīgākajiem faktoriem Eiropas Zaļā kursa mērķu sasniegšanai. Augsne ir neatjaunojams dabas resurss, kas nodrošina dažādus ekosistēmu pakalpojumus. Tai ir būtiska loma klimata pārmaiņu mazināšanā un pielāgošanās procesā. Augsne ir skatāma saistībā ar dabas aizsardzību un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu (jāņem vērā arī augsnes bioloģiskā daudzveidība), pārtikas nodrošinājumu un drošību, aprites ekonomiku. No šiem aspektiem izriet augsnes loma mūsu labklājībā, tomēr tā arī ir vērtējama kultūras mantojuma un ainavu kontekstā [1].
Tomēr augsne tiek pakļauta neilgtspējīgai apsaimniekošanai, piesārņojumam, apbūvei, to pastiprina klimata pārmaiņas un ekstrēmi laikapstākļi [2].
Dati liecina, ka šobrīd ap 60% ES augsnes ir neveselas [2].
Augsnes ilgtspējīgai apsaimniekošanai Eiropas Savienība līdz ar ES Nulles piesārņojuma rīcības plānu, ES Bioloģiskās daudzveidības stratēģiju 2030, ES stratēģiju No lauka līdz galdam un citām ES Zaļā kursa politikas iniciatīvām ir noteikusi mērķi 2050. gadam – vesela augsne [1].
“Vesela augsne ir labā ķīmiskajā, bioloģiskajā un fizikālajā stāvoklī, lai tās varētu nodrošināt cilvēkiem un videi vitāli svarīgus ekosistēmu pakalpojumus, piemēram, drošu, barojošu un pietiekamu pārtiku, biomasu, tīru ūdeni, barības vielu apriti, oglekļa uzglabāšanu un biotopus bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai.” [3]
Viens no starpposmiem šī mērķa sasniegšanā, ietverot konkrētas darbības, ir ES Augsnes stratēģija 2030, lai aizsargātu, atjaunotu un ilgtspējīgi izmantotu augsni [4]. Attiecīgi 2023. gadā tika ierosināta Direktīva par augsnes monitoringu un noturību [3]. Eiropas Zaļā kursa mērķu sasniegšanai ir izveidota ES misija “Augsnes kurss Eiropai”, lai līdz 2030. gadam veicinātu pāreju uz veselu augsni, nodrošinot pētniecību, inovācijas un veidotu cilvēkos izpratni par augsnes nozīmīgumu [5]. Tomēr ne vienmēr ES tematisko stratēģiju un misiju mērķi tiek pārnesti nacionālā līmenī.
ES misijas “Augsnes kurss Eiropai” ietvaros tiek realizēts projekts HuMuS (Healthy Municipal Soils – Vesela pašvaldību augsne), kas fokusējas uz pašvaldību iesaisti augsnes ilgtspējīgā apsaimniekošanā un augsnes veselības saglabāšanā un atjaunošanā [6]. Tas ir jauns formāts, kādā pašvaldības var uzsākt dialogu ar reģiona sabiedrību un realizēt augsnes pārvaldību, uzņemoties iniciatīvu lokālu situāciju risināšanā, kas visbiežāk paliek novārtā vai tiek skatīti pastarpināti citu jautājumu risināšanā.
Ir jānodrošina informācijas pārnese sabiedrībai, sniedzot iespēju ieinteresētām pusēm iesaistīties augsnes veselības un ilgtspējīgas apsaimniekošanas nodrošināšanā, veidojot sev labvēlīgu dzīves vidi. Sabiedrības līdzdalība ietver arī iedzīvotāju iesaistīšanos, un tās pamatā ir platformas un satura izveide, nodrošinot iedzīvotājus ar iesaistes iespējām un veicinot augšupejošu komunikāciju.